Twoje auto uszkodził pasażer innego samochodu – do kogo zwrócić się po odszkodowanie? Kto będzie odpowiadać za szkody?
Chyba każdy zmotoryzowany spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś na parkingu wgniótł albo zarysował drzwi jego samochodu. Sytuacja wydaje się być prosta, gdy stało się to z winy kierowcy lub właściciela zaparkowanego obok samochodu. Ale co zrobić, gdy Twoje auto uszkodził pasażer z samochodu obok? Do kogo zwrócić się po odszkodowanie? Kto będzie odpowiadać za szkody? Ubezpieczyciele z reguły odmawiają wypłaty odszkodowania. Ale nie zawsze mają rację, o czym warto pamiętać ubiegając się o zwrot kosztów naprawy.
Odmowa wypłaty odszkodowania będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – OC kierowcy jest wtedy bezpieczne. Ale w przypadku, gdy doszło do jakiegokolwiek nieprawidłowego zachowania kierowcy na drodze (naruszenia przepisów ruchu drogowego), kierowca nie będzie bez winy – a kosztem naprawy zniszczonego mienia zostanie obciążone ubezpieczenie jego OC komunikacyjne. O ile tylko istnieje związek między zachowaniem tego właśnie kierowcy a szkodą.
Kiedy dochodzi do takich sytuacji?
Najczęściej przebieg takiego zdarzenia wygląda tak: kierujący zatrzymuje samochód w niedozwolonym miejscu na ulicy i pasażer wysiada. Zgodnie z orzecznictwem sądów to kierujący w takiej sytuacji przyczynia się do powstania szkody. Oczywiście pasażer powinien zachować większą ostrożność przy wysiadaniu, ale nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby nie fakt zatrzymania samochodu przez kierowcę w tym a nie innym miejscu, zapewne do wypadku by nie doszło. Nie można mówić o wyłącznej winie pasażera.
Kiedy jeszcze możemy ubiegać się o pieniądze z OC właściciela auta?
Możemy ubiegać się o pieniądze z OC właściciela auta, gdy:
- pasażerem był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu,
- pasażerem było dziecko młodsze niż 13 lat posiadacza pojazdu lub kierowcy,
- pasażerem była osoba, za którą kierowca lub współwłaściciel ponoszą odpowiedzialność.