Dane statystyczne na temat wypadków drogowych wskazują, że 75% wypadków miało miejsce z winy kierowcy. Pozostałe wydarzenia to wyniki złych warunków atmosferycznych lub usterek pojazdu. Polska od wielu lat plasuje się na pierwszych miejscach niechlubnego rankingu ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.
Nadmierna prędkość
Nadmierna prędkość to główny powód kolizji. Mnóstwo kierowców przecenia swoje umiejętności, nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego i mocno przekracza prędkość. 150 km/h? Tak, tyle potrafimy jeździć tam, gdzie dozwolone jest poruszanie się z prędkością nawet połowę mniejszą. Pamiętajmy, że przy takiej prędkości, niezwykle trudno jest zareagować na jakąkolwiek przeszkodę na jezdni. Nagły manewr przy prędkościach powyżej 100 km/h najczęściej kończy się tragicznie. Spiesz się powoli!
Alkohol
Alkohol spowalnia czas reakcji, ogranicza umiejętność racjonalnego myślenia na drodze, prowadzi do nieprzemyślanych zachowań. A pomimo to Policjanci zatrzymują każdego dnia kilkadziesiąt osób prowadzących „samochód na podwójnym gazie”. Piłeś, nie jedź!
Agresja
Na drodze nie jesteśmy sami – należy pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego. Nadmierne używanie klaksonu, brak cierpliwości i wyrozumiałości dla innych (najczęściej wolniejszych czy początkujących) kierowców to standard na polskich drogach. Frustracja i gniew, jakie towarzyszą podróży, bardzo dekoncentrują, a jedno nieoczekiwane zdarzenie na drodze może doprowadzić do nieszczęścia. Nie uważaj się za kierowcę doskonałego!
Przepisy o ruchu drogowym
Niestosowania się do przepisów drogowych to nadal zmora polskich dróg. Wprowadzanie własnych reguł na drodze, wymuszanie pierwszeństwa czy wyprzedzanie na pasach to częsty powód wypadków i kolizji drogowych. Używaj kierunkowskazów i zdrowego rozsądku!
Praktyka
Brak doświadczenia czy brawura młodych ludzi, którzy krótko posiadają prawo jazdy – to również przyczyny wypadków samochodowych. Świeżo upieczony kierowco – poruszaj się bezpiecznie po drodze! Surowsze kary wprowadzane w UE mają za zadanie ograniczać brawurę i lekkomyślność młodszych uczestników ruchu, wpływając jednocześnie na zmniejszenie ilości tragicznych wypadków
Spokój
Spokój za kierownicą to podstawa bezpiecznej podróży. Spokojna głowa, wypoczęty organizm, sprawny technicznie pojazd i sprzyjająca pogoda – uchronią nas wszystkich przed nieprzyjemnymi niespodziankami w trakcie jazdy.