Odszkodowanie za szkodę a stan nietrzeźwości

Odszkodowanie za szkodę a stan nietrzeźwości

Pytanie o odszkodowanie w sytuacji, gdy poszkodowany był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jest dość złożone i wymaga indywidualnej analizy każdego przypadku.

Zasadniczo, prawo nie wyklucza całkowicie możliwości uzyskania odszkodowania przez osobę będącą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jednakże, stan nietrzeźwości może mieć wpływ na wysokość przyznanego odszkodowania lub nawet na możliwość jego uzyskania.

Kiedy można dochodzić odszkodowania?

  • Gdy szkoda została wyrządzona przez inną osobę: Jeżeli za wyrządzoną szkodę odpowiedzialna jest inna osoba (np. kierowca, który spowodował wypadek), to poszkodowany może dochodzić odszkodowania, nawet jeśli był pod wpływem alkoholu. Jednakże, sąd może obniżyć wysokość odszkodowania, jeśli uzna, że stan nietrzeźwości poszkodowanego przyczynił się do powstania szkody lub jej zwiększenia.
  • Gdy szkoda była nieunikniona: Jeśli szkoda była nieunikniona, np. w przypadku siły wyższej, to poszkodowany może dochodzić odszkodowania, niezależnie od swojego stanu.

Kiedy może być trudniej uzyskać odszkodowanie?

  • Gdy poszkodowany przyczynił się do powstania szkody: Jeśli poszkodowany swoim zachowaniem przyczynił się do powstania szkody, np. przechodząc przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, to sąd może obniżyć lub nawet odmówić przyznania odszkodowania.
  • Gdy stan nietrzeźwości był znaczny: Im wyższe stężenie alkoholu lub innych środków odurzających we krwi poszkodowanego, tym mniejsze szanse na uzyskanie pełnego odszkodowania.
  • Gdy poszkodowany działał w sposób rażąco nieodpowiedzialny: Jeśli zachowanie poszkodowanego było rażąco nieodpowiedzialne, np. prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, to sąd może całkowicie odmówić przyznania odszkodowania.

Podsumowując: Stopień przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody ma ogromny wpływ na decyzję sądu i wysokość odszkodowania. Ale…

Bycie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie oznacza automatycznie utraty prawa do odszkodowania, ale może mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Każda sprawa o odszkodowanie jest indywidualna i wymaga szczegółowej analizy. Dlatego też, jeżeli już przytrafiło się Tobie nieszczęście gdy byłeś pod wpływem alkoholu, należy w pierwszej kolejności ocenić, czy szkoda jest bezpośrednim skutkiem spożycia. Jeżeli uważasz, że „na trzeźwo” też doszłoby to podobnej szkody, koniecznie zgłoś się do CITO s.c. Dochodzenie Odszkodowań po bezpłatną poradę:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589
biuro@cito.szczecin.pl