Mężczyzna na przejściu dla pieszych rozmawia przez telefon

Przyczynienie się do powstania lub zwiększenia szkody

Zgodnie z art. 362 kodeksu cywilnego jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

W praktyce stwierdzenie przyczynienia skutkuje dla poszkodowanego odpowiednim procentowym zmniejszeniem wypłaconego odszkodowania. Obniżenie to jest stosowne do okoliczności, a w szczególności do stopnia winy obu stron. Zarzut przyczynienia się do wypadku poszkodowanego jest rażąco wykorzystywany przez ubezpieczycieli do znacznego obniżania wypłacanych kwot odszkodowania.

Ważne jest jednak, że żeby zachowanie poszkodowanego zostało uznane za przyczynienie się do szkody musi wynikać z podjęcia przez niego nieprawidłowej decyzji. Jednak sama nieprawidłowość zachowania poszkodowanego nie uzasadnia obniżenia jego odszkodowania. Należy udowodnić związek przyczynowy pomiędzy tym zachowaniem, a powstaniem szkody czy zwiększeniem jej rozmiarów.

Przed zarzutem przyczynienia się do powstania szkody można skutecznie się bronić.

Potrzebujesz pomocy w procesie odszkodowania? Nie zwlekaj – dzwoń! Nasi konsultanci oczekują na Twój kontakt pod numerami:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589

bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:

biuro@cito.szczecin.pl

Możesz nas również odwiedzić w Biurze i porozmawiać z nami bezpośrednio. Zapraszamy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a w czwartki od 10:00 do 18:00.

#przyczynienie #odszkodowanie #szkoda