czarne chmury na niebie

Przywiało Ci szkodę? Pędź do CITO!

Ostatnie lata przynoszą nam co raz gwałtowniejsze zmiany pogody. Nad Polską przechodzą niezliczone już niże, orkany, huragany o co raz to zmyślniejszych imionach. Powoli zaczynamy się do tego przyzwyczajać – cóż, sorry, taki mamy klimat! Niestety huraganowe wiatry niosą za sobą szkody. Powalone drzewa, znaki drogowe, billboardy, czy też zerwane poszycia dachowe, przepicia prądu elektrycznego i pożary często niosą są za sobą znaczne starty materialne oraz zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Po weekendowych wichurach szerokiego medialnego rozgłosu doczekała się sytuacja Cmentarza Centralnego w Szczecinie, gdzie powalone konary uszkodziły bardzo wiele nagrobków. Czy poszkodowani mogą liczyć na odszkodowania? Niestety nie zawsze. Jeżeli złamane przez wiatr drzewo było zdrowe, a więc nie kwalifikowało się do wycinki, nie będzie można przypisać winy w zaniechaniu zarządcy Cmentarza. Co innego, gdy pień wykazuje oznaki próchnicy. Obowiązkiem każdego zarządcy terenu, na którym rosną drzewa, jest dbanie o stan drzewostanu i bezpieczeństwo mieni i osób na tym terenie przebywających. Dlatego też, powinien on dokonywać okresowych badań stanu zieleni, a rośliny chore, stare lun o słabym systemie korzeniowym – usuwać. Dlatego też kluczowym po zaistnieniu szkody tego rodzaju, jest zabezpieczenie możliwie obszernej dokumentacji fotograficznej, zanim powalone drzewo zostanie przez zarządcę usunięte. Tylko w ten sposób zdołamy wykazać, że nadawało się ono do wycinki. O wiele prościej jest, gdy posiadamy ubezpieczenie nagrobka. Niestety takie polisy nie należą do popularnych, a ofert tego rodzaju ubezpieczeń jest stosunkowo niewiele.

Analogicznie sytuacja przedstawia się w przypadku innych szkód spowodowanych przez wiatr. O ile gwałtowne podmuchy o sile nawet huraganu nie stanowią już dawno na terenie naszego kraju zjawiska nadzwyczajnego, niedającego się przewidzieć, ani któremu nie można zapobiec, zakłady ubezpieczeń w dalszym ciągu uporczywie powołują się na działanie tzw. „siły wyższej”. W większości przypadków argument ten okazuje się chybiony, bo wnikliwa analiza okoliczności zdarzenia wykazuje, że do powstania szkody doszło przede wszystkim dlatego, że ktoś nie zabezpieczył w sposób prawidłowy przed działaniem wiatru określonych przedmiotów, które zerwane przez huragan uszkadzają cudze mienie lub, co gorsza, powodują szkody na osobie. Oczywiście niekiedy nie sposób zapobiec określonym zdarzeniom, każdy, oprócz świadczeń wypłacanych w ramach czyjej odpowiedzialności cywilnej, może liczyć na świadczenia z własnej polisy, jeśli tylko był ubezpieczony.

Jeśli huragan przywiał Ci szkodę, koniecznie zgłoś się do CITO po bezpłatną poradę. Nasi specjaliści Czekaja na Twoje zgłoszenie! Nie zwlekaj – dzwoń! Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerami:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589

bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:

biuro@cito.szczecin.pl

Możesz nas również odwiedzić w Biurze i porozmawiać z nami bezpośrednio. Zapraszamy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a w czwartki od 10:00 do 18:00.

#oc #szkoda #szkodanaosobie #uraz #kontuzja #złamanie #zwichnięcie #szkodanamieniu #szkodarzeczowa #ubezpieczenie #polisa #drzewo #powalonedrzewo #zwalonedrzewo #złamanedrzewo #konar #wiatr #wichura #huragan #orkan #niż #jesień #zima #pogoda #złapogoda #cmentarz #cmentarzcentralny #cmentarzcentralnywszczecinie #szczecin #zadośćuczynienie #odszkodowanie #świadczenieodszkodowawcze #dochodzenieodszkodowań #cito