Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do wielu kolizji i wypadków, co wiąże się ze stresem u obu stron: poszkodowanego i sprawcy. Dlatego już wcześniej warto wiedzieć, czy możemy liczyć na samochód zastępczy, gdy do niebezpiecznego zdarzenia nie doszło z naszej winy.
Ubezpieczenie OC
Obowiązkowa polisa OC to jedyne wymagane przez polskie prawo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Zakres ubezpieczenia OC został określony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Polisa OC chroni zawsze, gdy kierowca samochodu wyrządzi szkodę osobową lub rzeczową w trakcie: prowadzenia pojazdu, wsiadania lub wysiadania, załadunku lub rozładunku, zatrzymania, postoju czy nawet garażowania. Posiadanie ważnej polisy OC przez sprawcę pojazdu zapewnia nam możliwość skorzystania z auta zastępczego.
Pojazd zastępczy z OC sprawcy
Jako poszkodowany w kolizji lub wypadku mamy prawo korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. W przypadku szkody częściowej okres wynajmu obejmuje cały proces naprawy samochodu. Warto jeszcze raz podkreślić, że nawet jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, to możemy ubiegać się o samochód zastępczy! Od 17 listopada 2011 r. orzecznictwo sądowe nie pozostawia wątpliwości, co do możliwości korzystania z auta zastępczego przez osoby prywatne.
Pojazd zastępczy z OC sprawcy dla osoby fizycznej – ale czy zawsze?
Uchwała z dnia 17 listopada 2011 r. nakłada na ubezpieczycieli obowiązek pokrycia kosztów następstw szkody, a wynajęcie auta zastępczego jest jednym z nich. Musimy jednak pamiętać, że zwrotowi podlegają wyłącznie uzasadnione wydatki.
Po pierwsze, samochód zastępczy z OC będzie Ci przysługiwał od momentu szkody, jeżeli Twój pojazd nie nadaje się do jazdy. W przypadku gdy możesz nim jeździć, ale wymaga koniecznie zawiezienia do warsztatu, samochód zastępczy będzie Ci przysługiwał dopiero od dnia zawiezienia uszkodzonego pojazdu do warsztatu.
Po drugie, gdy posiadasz drugi pojazd, z którego możesz korzystać podczas naprawy, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Towarzystwo nie opłaci również najmu pojazdu, jeśli uszkodzony samochód wykorzystywany był sporadycznie.
Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną jakimkolwiek zdarzeniem losowym życia codziennego, koniecznie zgłoś się do CITO po bezpłatną poradę. Nie zwlekaj – dzwoń! Nasi konsultanci oczekują na Twój kontakt pod numerami:
+48 91 483 70 14
+48 508 589 589
bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:
Możesz nas również odwiedzić w Biurze i porozmawiać z nami bezpośrednio. Zapraszamy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a w czwartki od 10:00 do 18:00.
#oc #szkoda #szkodanaosobie #szkodanapojeździe #wypadek #kolizja #odszkodowanie #polisa #autozoc