90% odszkodowań jest zaniżonych

Ponad 90% odszkodowań OC jest zaniżonych

Ubezpieczyciele bardzo często wykorzystują zawiłą terminologię i nieświadomość ubezpieczonych, którzy wolą zgodzić się na niższe odszkodowanie, aby jak najszybciej mieć sprawę z głowy.

Zaniżone odszkodowanie OC, czyli w jaki sposób ubezpieczyciele oszukują klientów?

Ubezpieczyciele chcąc zdobyć jak największe zyski wypłacają niższe odszkodowania. W tym celu  wykorzystują niewiedzę swoich klientów i nie zwracają kosztów wynajętych fachowców lub zaniżają wartość rynkową pojazdów. Zdarzają się przypadki zaniżania odszkodowania z OC samochodów wieloletnich i długo używanych – towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, że części pojazdu były zużyte i w złym stanie technicznym. I chociaż kalkulacja powinna być wykonana w oparciu o nowe części, ubezpieczyciel obniża odszkodowanie o wartość amortyzacji.

Niezwracanie kosztów za holowanie pojazdu

Ubezpieczyciel odmawia zwrotu pieniędzy za holowanie twierdząc, że stawka za holowanie była zbyt wysoka. Już tutaj mamy prawo odwołać się od decyzji – w trakcie szkody, jako osoby poszkodowane, nie kierujemy się przecież konkurencyjnością cen i nie szukamy najtańszej firmy. Zależy nam raczej na szybkim odstawieniu samochodu do serwisu lub na bezpieczny parking.

Niezwracanie kosztów za wynajęcie fachowców

Wyliczenia dokonywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę uśrednione koszty usług, co często prowadzi do sytuacji, w których wypłacone odszkodowanie jest niższe niż koszt naprawy. A przecież jako poszkodowany mamy prawo korzystać z usług rzeczoznawców, prawników i mechaników, których sami wybierzemy.

Zaniżanie cen części samochodu

Jeżeli w samochodzie, który ma ważną gwarancję lub wszystkie jego dotychczasowe naprawy wykonywane były z użyciem części oryginalnych (od producenta), likwidacja szkody po wypadku również powinna być przeprowadzona firmowymi elementami. Naprawa szkody kalkulowana w oparciu o części zamienne (tańsze, często mniej trwałe i wykonane z materiałów gorszej jakości), a nie oryginalne, to kolejna często spotykana praktyka firm ubezpieczeniowych.

Zaniżanie wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu

Ubezpieczyciel nie bierze do kalkulacji czynników świadczących o wyższej wartości pojazdu, np niski przebieg czy instalacja gazowa. Tym samym ubezpieczyciel zaniża wartość rynkową samochodu. Jako poszkodowany możemy ubiegać się o wyższe odszkodowanie, wymieniając wszystkie cechy samochodu, które zostały pominięte przez TU, a podnoszą jego wartość rynkową.

Niewypłacanie pieniędzy za wynajem samochodu zastępczego

Często kwestią sporną pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem jest zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na czas likwidacji szkody. Ubezpieczyciel tłumaczy się:

  • wyceną wynajmu auta obliczaną zgodnie z najniższymi stawkami na rynku,
  • skróceniem okresu, w którym poszkodowanym przysługuje prawo do wynajmu auta zastępczego.

Więcej informacji na temat auta zastępczego z OC znajdziesz w artykułach: komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy i kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy.

Ubezpieczyciele stosują różne metody, aby obniżyć sumę odszkodowania – zawsze warto odwołać się od decyzji TU i zgłosić do nas – przeanalizujemy Twoją sprawę, oszacujemy rzeczywistą wartość szkody, przygotujemy konieczną dokumentację i wyegzekwujemy od ubezpieczyciela należną Tobie dopłatę. Skontaktuj się z nami! Nasi konsultanci oczekują na Twój kontakt pod numerami:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589

bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:

biuro@cito.szczecin.pl

#oc #ac #nw #nnw #wypadek #kolizja #nieszczesliwypadek #szkoda #ubezpieczenie #polisa #szkodanaosobie #szkodaosobowa #szkodanapojezdzie #szkodakomunikacyjna #szkodanamieniu #zadoscuczynienie #odszkodowanie #swiadczenieodszkodowawcze #dochodzenieodszkodowan #cito