Rower na łące

Zanim wsiądziesz na rower!

Polska ruszyła na rowery! Jak wynika ze statystyk, rok 2020 r., pomimo pandemii COVID-19, okazał się być rekordowym pod względem wyników sprzedaży rowerów, a wszystko wskazuje na to, że rok 2021 r. może okazać się jeszcze bardziej lukratywny dla sprzedawców. Nic dziwnego! Kolarstwo to świetna forma sportowej rekreacji. Współczesne jednoślady pozwalają nam na jazdę w miejskim, czy turystycznym, spokojnym stylu, ale i agresywną jazdę szosową, po ekstremalne kolarstwo górskie i zjazdowe. To również forma aktywności rodzinnej co raz szerszego grona Polaków. Zanim jednak wsiądziesz na rower, musisz zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i swoich bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu. Warto przypomnieć sobie obowiązujące przepisy Prawa o ruchu drogowym, ale i mieć na uwadze, że rowerzysta w starciu z pojazdami silnikowymi jest zawsze stroną słabszą. Kask rowerowy, to konieczność! Choć nie jest on wymagany przepisami prawa, to jednak – biorąc pod uwagę, że aż 17% wypadków rowerowych kończy się urazami głowy – stanowi nieoceniony element wyposażenia cyklisty. Przy uprawianiu kolarstwa wyczynowego, warto zabezpieczyć się również dodatkowymi ochraniaczami na kolana, łokcie, a nawet wyposażyć się w specjalna zbroję rowerową. Kolejnym, tym razem już wymaganym prawem elementem wyposażenia roweru, jest jego prawidłowe oświetlenie. Warto rower uzbroić chociaż w odblaski, przy czym zdecydowanie zaleca się montaż specjalistycznych lampek rowerowych w barwie białej z przodu pojazdu i czerwonej z tyłu. Im mocniejszy promień światła, tym lepiej. Przy jeździe miejskiej bardzo przydatne mogą się okazać również lusterka, a naszą dostrzegalność zdecydowanie poprawią jaskrawe elementy ubioru. Na koniec warto się zastanowić nad odpowiednim ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz polisą ubezpieczenia roweru, chociażby od ryzyka kradzieży, a w razie nieprzyjemnego zdarzenia – pamiętać, aby zgłosić się do CITO po pomoc!

Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku rowerowym, albo w wyniku kradzieży, koniecznie zgłoś się do CITO po bezpłatną poradę. Nie zwlekaj – dzwoń! Nasi konsultanci oczekują na Twój kontakt pod numerami:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589

bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:

biuro@cito.szczecin.pl

Możesz nas również odwiedzić w Biurze i porozmawiać z nami bezpośrednio. Zapraszamy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a w czwartki od 10:00 do 18:00.

 

#oc #nnw #wypadek #nieszczesliwypadek #kolizja #szkoda #szkodanaosobie #ubezpieczenie #polisa #rower #kradziez #kradziezroweru #wiosna #kolarstwo #rowerzysta #cyklista #zadoscuczynienie #odszkodowanie #swiadczenieodszkodowawcze #dochodzenieodszkodowan #cito