Kalendarz, okulary.

Ubezpieczyciel narzuca Ci termin? Nie ma takiego prawa!

W procesie likwidacji szkód w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jako osoba poszkodowana dysponujesz znacznie szerszym wachlarzem uprawnień, niż obowiązków. Przede wszystkim, jedynym terminem jaki Cię ogranicza, jest termin przedawnienia roszczenia, który wynosi trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o osobie odpowiedzialnej za szkodę. W praktyce orzeczniczej przyjmuje się, że datą, od której należy liczyć bieg przedawnienia jest data doręczenia poszkodowanemu ostatecznej decyzji ubezpieczyciela. Dla zapewnienia sobie pewności co do tej daty (nie zawsze bowiem oczywistym jest, która z decyzji była tą „ostateczna”) najbezpieczniej jest przyjąć, że mowa tu o pierwszej wydanej decyzji w danej sprawie. A co, gdy zakład ubezpieczeń informuje, że na jakąś czynność poszkodowany ma określony termin? Nic! Uchybienie temu terminowi nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Likwidatorzy szkód bardzo często uciekają się do podstępnych i nieuczących zagrań i, na przykład wskazują, że jeśli poszkodowany nie podpisze ugody w terminie 14 dni, to odszkodowanie przepadnie. Jest to nic innego, jak zwyczajne wymuszenie na nieświadomej osobie dokonania określonej czynności prawnej, która niesie korzyść wyłącznie dla ubezpieczyciela. Tego rodzaju praktyki należy niezwłocznie zgłaszać Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznikowi Finansowemu, jako że instytucje te dysponują odpowiedni narzędziami do wyciągania konsekwencji wobec zakładów ubezpieczeń łamiących prawa poszkodowanych.

Nie pozwól ubezpieczycielowi wprowadzić się w błąd. Jeśli masz wątpliwości, co do sposobu i przebiegu likwidacji Twojej szkody, zgłoś się do CITO po bezpłatną poradę. Przeanalizujemy Twój przypadek, a następnie pomożemy uzyskać stosowne odszkodowane. Nasi konsultanci oczekują na Twój kontakt pod numerami:

+48 91 483 70 14
+48 508 589 589

bądź drogą elektroniczną pod adresem e-mail:

biuro@cito.szczecin.pl

Możesz nas również odwiedzić w Biurze i porozmawiać z nami bezpośrednio. Zapraszamy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a w czwartki od 10:00 do 18:00.

#oc #ac #nw #nnw #ubezpieczenie #polisa #polisaubezpieczeniowa #szkoda #kolizja #wypadek #nieszczesliwywypadek #odszkodowanie #zadoscuczynienie #swiadczenieodszkodowawcze #dochodzenieodszkodowan #cito