Ubezpieczenia i odszkodowania podczas wakacji

Wybierasz się na wakacje, na zasłużony urlop. Kupiłeś wycieczkę w renomowanym biurze podróży, dokupiłeś do tego ubezpieczenie od wypadku w trakcie urlopu, chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie spokój. Ale czy zapoznałeś się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia? Czy jesteś pewien, że ubezpieczyciel rzeczywiście chce Tobie pomóc w razie przykrych niespodzianek? Na jakie odszkodowanie możesz liczyć? Co podlega ochronie?

Ubezpieczenie naszego mieszkania/domu

Polisy ubezpieczenia nieruchomości chronią nasz dobytek przed skutkami włamania w czasie naszej nieobecności, ale nie są wolne od warunków, bez których spełnienia nie ma co marzyć o wypłacie odszkodowania.

Przykładowo, jeżeli zamkniemy drzwi wejściowe tylko na jeden, a nie oba zamki, w razie włamania ubezpieczyciel może, zgodnie z warunkami polisy, odmówić wypłaty odszkodowania. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku pozostawionego uchylonego okna, czy jakiegokolwiek zaniedbania, jakiego może dopuścić się ubezpieczony przed wyjazdem na urlop. Należy o tym pamiętać i nie pomagać złodziejom, oraz nie pozostawiać ubezpieczycielom pretekstu do odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie w trakcie podróży

Koniecznie należy sprawdzić, czy ubezpieczenie naszego pojazdu obowiązuje w kraju, do którego się wybieramy. Ma to szczególne znaczenie gdy podróżujemy do mniej popularnych, lub z jakiegoś powodu bardziej niebezpiecznych państw. Może wystąpić konieczność doubezpieczenia auta, o którą należy koniecznie zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Samochód ubezpieczony i prawidłowo wyposażony. A czy my sami jesteśmy odpowiednio przygotowani? Należy pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach zdrowotnych przed podróżą, na przykład do krajów tropikalnych. Jeżeli nie dopełnimy obowiązków szczepienia, albo zlekceważymy przeciwwskazania lekarskie, nie informując o nich ubezpieczyciela, to z pewnością nie uzyskamy odszkodowania.

Jeżeli już zajdzie konieczność skorzystania za granicą z pomocy lekarza, warto skonsultować jej okoliczności i przyczynę z linią alarmową ubezpieczyciela, oczywiście jeżeli nie jest to przypadek nagły, zagrażający życiu. Konsultacja z ubezpieczycielem może zagwarantować nam zwrot kosztów leczenia, nie dojdzie do niestwierdzenia przez ubezpieczyciela niezbędności i konieczności danego zabiegu już po fakcie jego przeprowadzenia.

Pamiętajmy, że jakiekolwiek szkody powstałe poprzez uczestnictwo w demonstracji, zamieszkach czy akcji protestacyjnej, nawet bierne i przypadkowe, najczęściej nie podlegają ubezpieczeniu. Dla naszego spokoju i bezpieczeństwa najlepiej omijać takie miejsca, nawet jeżeli ryzyko wydaje się być niewielkie. Dobrze jest na miejsce naszego wypoczynku nie wybierać kraju, który stał się areną zmagań politycznych.

Obecność alkoholu we krwi to bardzo częsta przeszkoda w odzyskaniu odszkodowania za szkodę, często lekceważona przez urlopowiczów. A zapis, mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku osób będących pod wpływem alkoholu lub innych używek, jest obecny w prawie każdej polisie wakacyjnej. Jeżeli już decydujemy się na spożycie alkoholu, róbmy to rozważnie, najlepiej wieczorem w zaciszu hotelowym, a nie w trakcie wycieczek objazdowych.

Sporty ekstremalne to kolejny temat, który należy mocno uwzględnić w swoim ubezpieczeniu. Mamy zamiar uprawiać sporty ekstremalne – rozszerzmy nasze ubezpieczenie. Decydując się więc na aktywny tryb wypoczynku, warto uzgodnić to z naszym ubezpieczycielem i zapłacić nieco większą składkę, by mieć pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie urlopu.